Stárnutí je běžnou součástí života a ze všech psů se v určitém věku stanou senioři. Důležité je vědět, že psí staříci mají jiné požadavky na péči, než mladí psi a s tímto vědomím k nim také přistupovat.

Ne všichni psi jsou považováni za seniory ve stejném věku. Záleží na velikosti i rase. Malá plemena jsou považována za stará okolo desátého roku. Středně velká plemena, jako je zlatý retrívr, se stávají seniory okolo 8-10 let a velká plemena ve věku 6 let. Je proto důležité všímat si prvních známek stárnutí a následně k tomu přizpůsobit péči o pejska. S přibývajícím věkem se začínají pohybovat s obtížemi, jejich zrak už není tak bystrý, hůře slyší a jsou také náchylnější k různým chorobám. I když psí stárnutí může někomu připadat jako smutné téma, svůj důchod mohou prožít ve zdraví. Jak jim tedy zpříjemnit jejich podzim života?

Upravená strava

Při udržování psího seniora v kondici hraje velkou roli vyvážená strava. Vzhledem k tomu, že pejsek v letech už nepřekypuje takovým množstvím energie a má méně pohybu, je vystaven vyššímu riziku obezity. Proto je důležité najít nejlepší krmivo s nízkým obsahem tuku a kalorií, které zabrání přibývání na váze.

Dostatečný pohyb

Pravidelné cvičení pomůže vašemu psovi udržet si ideální váhu a bude mít také příznivý dopad na jeho celkové zdraví. Buďte trpěliví, pejsek už sice nezvládne ujít tolik, co za mlada, ale když mu budete dopřávat pravidelné procházky, jeho fyzička na tom bude stále dobře. Ideálním pohybem a zároveň úlevou pro klouby a svaly je plavání. Volte kratší vzdálenosti a po celou dobu psa kontrolujte a jistěte. Nakonec pejska dobře osušte, aby se nepodchladil.

Pravidelné kontroly u veterináře

Pravidelná veterinární péče je jedním z nejdůležitějších faktorů v péči o staršího pejska. Stárnutím dochází ke slábnutí imunitního systému, a tak je náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Proto většina veterinářů doporučuje preventivní prohlídky jednou za 6 měsíců. Díky pravidelným prohlídkám, nebo návštěvám veteriny můžete včas odhalit, že je něco v nepořádku, a poskytnout vašemu psovi tu nejlepší možnou léčbu.

Péče o srst

Se psem stárne i jeho srst a kdysi luxusní bohatá „hříva“ může být později matná a bez lesku. Senioři mohou také trpět na suchou, šupinatou a podrážděnou pokožku, která se může při nedostatečné péči ještě zhoršit. Nezapomeňte tak svého psa pravidelně kartáčovat. Doporučujeme také používat pouze šetrné šampony, které vyživují podrážděnou pokožku a srst.

Co nejsnadnější pohyb po domě

U starších psů se často objevuje artritida nebo jiné problémy s kostmi a klouby, které ovlivňují jejich pohyblivost. Kromě toho bude mít starší pes v noci také problémy se skokem na postel, nebo pohovku. V těchto případech mu zajistěte snadno přístupné místo na spaní a odpočinek, do kterého nebude muset skákat, ani složitě lézt. A pokud mu chcete dopřát opravdu co nejlepší péči, pořiďte mu ortopedický pelech.

Také chození po schodech časem může být pro pejska problém a měl by se mu co nejvíce vyvarovat. Pro tyto účely slouží praktické rampy, po kterých není chůze tak namáhavá, případně můžete vstup na schodiště zcela zamezit speciálními vrátky.

Od věci nebude ani zvážení pořízení koberců. Pro psy s artritidou není vhodné chodit po kluzkých podlahách. Koberec jim pomůže získat pevnou půdu pod nohama a lepší stabilitu.

Travte čas se svým psím parťákem

Nejlepší věc, kterou pro něj můžete udělat, je žít v daném okamžiku a uchovávat si všechny společné vzpomínky. Psí senior může snadno cítit úzkost, pokud po svém boku necítí svého pánečka. Snažte se s ním tedy trávit co nejvíce času. I když Vás už nemusí dobře vidět, ani slyšet, stále potřebuje vaši přítomnost, aby si zachoval psychickou pohodu. Takže místo toho, abyste se zaměřovali na věk, vezměte raději chlupáče na procházku, hrajte si s ním a dejte mu nějakou dobrotu. Zacházejte s ním jako se svým nejlepším přítelem, který si každý den zaslouží vaši lásku a pozornost.

Jsme parta nadšenců, kterým není lhostejný osud opuštěných psů a aktivně se o pejsky v útulku staráme. Většina z nás jako dobrovolníci.

Kontakt

Návštěvní hodiny

Dle předchozí telefonické domluvy.

Copyright © 2022. All Rights Reserved. Created with ❤ by WEBSVAJ