Klikr je geniální pomůcka pro jednoduchou a efektivní komunikaci mezi člověkem a psem. Je vhodný opravdu pro každého psa (od německého ovčáka pro čivavu). Nezáleží na tom co chceme trénovat – jestli chceme pejska do rodiny a nebo si pořizujeme psa s tím, že budeme mít třeba mistra v agility. Je snadnější ho vychovat pomocí klikru, než klasickou negativní výchovou založenou na povelech a škubání obojkem. Odměňujeme dobré chování místo toho, abychom trestali špatné chování.

Zjednodušeně řečeno je to vlastně příslib odměny, která přijde záhy a toto je potřeba pejska naučit. Časem uvidíme, že každé chování které je odměněné, bude do budoucna opakované.

Touto metodou se vztah mezi vámi a vaším psem upevní. Je přeci super pocit, když za vámi pes přibíhá protože chce – ne proto, že se bojí trestu.

Rozdíl mezi naváděním psa na pamlsky a klikrtréninkem

Navádění na pamlsky (luring) je jednou z nejčastějších metod výcviku. Pes je veden za pamlskem a díky tomu se dostává do požadovaných pozic a pohybů. Pes si daleko méně uvědomuje co dělá. Jeho mysl se soustředí na pamlsek v dlani, a že zrovna popošel k vašemu boku, či sednul, je pro něj spíš vedlejší. Až postupným opakováním dochází k poznání, že udělá-li správný pohyb, ruka s odměnou se otevře.

U klikrtréninku (shapingu) neupozorňujeme psa na chyby, netrestáme, nekorigujeme ani nevyvíjíme nátlak. Naopak ho pozorujeme, sledujeme co dělá správně a toto chování odměňujeme a upevňujeme. Výhodou je, že se pes naučí pracovat sám a protože víc přemýšlí bude i víc unavený.

Klik – odměna

Klikněte a ihned nabídněte psovi pamlsek. To se opakuje, klik – odměna, klik – odměna…… Pes zpočátku neví o co jde, ale rychle se naučí, že zvuk klikru oznamuje, že odměna je na cestě. Použijte opravdu chutné pamlsky.

Klik nejprve za něco jednoduchého

Klik a odměna – za něco, co pes dělá rád sám od sebe. Například: přijde směrem k vám; dotýká se vaší ruky nosem; zvedne jednu tlapu; když hrdě nese hlavu; nechá vás projít dveřmi jako prvního; jde vedle vás a kouká vám do očí, atd. Můžete psovi kliknout a odměnit při mnoha různých chováních, kdykoliv si jich všimnete, aniž byste psa zmátli. Nicméně, měli byste pracovat na jednom cviku, vypilovat ho, a začít na dalším cviku.

Klik pouze jednou

Jestli chcete vyjádřit velké uspokojení, zvyšte počet odměn, ne počet kliků. Po kliknutí následuje oblíbená hračka. Slovní pochvala a pomazlení jsou také vhodné, speciálně u psů, kterým pamlsek nic neříká. Je to klik, který žákovi oznámí, že bude následovat malá, nebo podle přesnosti výkonu, velká odměna. Střídejte odměnu, někdy pohlaďte, někdy dejte pamlsek, někdy hoďte psovi balónek. Pes by nikdy neměl vědět jaká odměna následuje.

Cvak a odměna i za malý pohyb správným směrem

Zpočátku nečekejte na „celý obraz“ nebo perfektní chování. To vypilujete později. Když chcete aby si pes sedl, klikněte zpočátku, když se začíná krčit v zádech; později pes dostane klik a odměnu ihned, jak se zadečkem dotkne podlahy. Chcete-li, aby k vám pes přišel, když jej voláte, začněte s cvaknutím, když k vám po zavolání otočí hlavu. Později dostane klik, až udělá pár kroků směrem k vám, jděte k němu a dejte mu odměnu. Nečekejte, že přijde už v začátku, až k vám.

Přidejte povel, když se pes naučil požadované chování

Když už se pes naučí, jak je jednoduché z vás vymámit klik a odměnu, začne vám nabízet chování samovolně. Zkusí vás přimět, abyste ho odměnili. Nyní je čas začít dávat povel, jako slovo nebo posuněk. Pes dostane klik a odměnu, až když předvede chování během nebo po vašem povelu. Začněte ignorovat, když pes předvádí chování, aniž mu byl dán povel. Povel dejte psovi oznamovacím způsobem a nikdy povel neopakujte. Když pes napoprvé neuposlechne, prostě to ignorujte, otočte se a od psa odejděte. Pes nedostane klik a odměnu a to je jeho potrestání. Když víte určitě, že pes ví, co má dělat a rozhodne se neposlechnout, nedostane odměnu. Po chvíli se můžete vrátit a dát povel znovu. Když pes poslechne, dostane obrovskou pochvalu.

Dodržujte postupný pokrok k vašemu cíli

Jakmile máte dobrou odezvu – když si váš pes na požádání lehá, nebo sedá, nebo přichází směrem k vám – je čas zvýšit požadavek. Čekejte několik okamžiků, až váš žák zůstane ležet o něco déle, přijde o něco dříve, sedne si o trochu rychleji. Pak přijde klik a odměna. Toto se nazývá „tvarování požadovaného chování“. Jste ve stadiu, kdy byste měli začít vypilovávat pouze jeden trik, ne cvičit všechny najednou. Věnujte pár dní pouze např. – sedni – a snažte se, aby pes seděl v perfektní pozici. To znamená, že můžete ignorovat křivé sednutí. Když pes sedne křivě, udělejte několik kroků dopředu a opakujte povel. Když se mu to lépe povede, dostane klik a odměnu. Mějte trpělivost, pes sám musí zjistit, co od něj chcete. Jenom tak mu to utkví v hlavě a bude se šťastně učit dalším trikům.

Nedávejte hlasité nebo hrubé příkazy

Klikr trénink není založený na povelech. Jestli váš pes nereaguje na povel, není to „neposlechnutí“ – jen se potřebuje naučit cvik kompletněji. Udělejte úkol trochu snadnější a najděte více možností ke kliknutí na správnou odezvu štěněte, v různých prostředích. Nesmíte ztratit nervy a na psa se zlobit. To je jako zlobit se na vaši banku, že vám nechce vydat dvacet korun, když tam máte uloženo jenom deset. Výcvik pomocí klikru je pozitivní metoda, pes se těší na další lekci, protože je šťastný, že je s vámi, a že si spolu „hrajete“. Každý pes se snaží zavděčit svému páníčkovi. Když pes něco zpacká, dá se to po dobrém napravit.

Vžijte se do role svého psa. Představte si, že vedle vás stojí nějaký cizinec a ukazuje třeba na strom. Pořád dokola opakuje jedno slovo a vy koukáte a nevíte jestli to slovo znamená celý strom, větev na kterou ukazuje, list a nebo to jablko které na něm roste? On bude pořád dokola to slovo opakovat, nebo ještě hůř začne vám v cizím jazyce vysvětlovat co tím myslí a zvyšovat hlas. To je ten důvod proč slovní povel přidáváme ke cviku až když má finální podobu. Ze začátku mu pomáháme gestem a až když ho zvládá přidáváme povel.

Jsme parta nadšenců, kterým není lhostejný osud opuštěných psů a aktivně se o pejsky v útulku staráme. Většina z nás jako dobrovolníci.

Kontakt

Návštěvní hodiny

Dle předchozí telefonické domluvy.

Copyright © 2022. All Rights Reserved. Created with ❤ by WEBSVAJ