Chtěli jste se někdy se svým psem rozdělit s ovocem, ale nebyli jste si jistí, zda mu něco zrovna neuškodí? Tady je pár informací o tom, co váš pes může bez problémů jíst. Naopak je třeba si říct, že některé ovoce může být pro vašeho psa toxické a některé škodlivé.

Jablka

Obsahují vitamín A a C a jsou plné antioxidantů a pomáhají udržet střeva zdravá. Slupky z jablek jsou obzvlášť výživné, takže jablka určitě neloupejte.

Banány

Jsou plné vitamínů a minerálů, které mohou posílit svaly, kosti a imunitní systém vašeho psa. Mohou také zlepšit funkci mozku a trávení. Banány mají ale vysoký obsah cukru a škrobu, které podporují ty “špatné” bakterie ve střevech vašeho psa, takže to s banány nepřehánějte.

Banán vždy oloupejte a nakrájejte na kolečka. Banánové slupky nejsou toxické, ale mohou způsobit zácpu.

Bobulovité plody

Většina psů miluje různé druhy bobulovitých plodů. Mezi nimi jsou:

  • borůvky – jsou doslova superpotravinou nejen pro člověka, ale i pro psy. Obsahuje vysoké množství antioxidantů a obsahují také živiny, které chrání mozek a zlepšují paměť.
  • brusinky – jsou pro psa bezpečné a pomáhají v boji proti rakovině, vyrovnávají zažívání, pomáhají zvládat zánětlivá onemocnění a dokonce pomáhají chránit zuby vašeho psa.
  • maliny – jsou plné živin a vitamínů, jako je vitamin A, B1, B2, B3, C a E. Maliny jsou také plné antioxidantů, pomáhají snížit zánět a posílit imunitní systém vašeho psa.
  • jahody –  obsahují spoustu vlákniny a vitamínu C, stejně jako enzymy, které udržují zuby vašeho psa čisté.
Sladký meloun
Melouny patří mezi ovoce, které váš pes může bezpečně jíst. Obsahují spoustu vody, která udržuje vašeho psa hydratovaného především v horkých dnech. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínů, které váš pes potřebuje.

Psa krmte pouze melounem bez slupky, které mohou způsobit zažívací potíže u vašeho psa.

Vodní meloun
Je velmi osvěžující a obsahuje vitamín A a C. Meloun obsahuje antioxidant, který se nazývá lykopen. Vodní meloun je pro psy bezpečný, ale….nedávejte mu kůru ani semínka. Semínka představují nebezpečí udušení a ucpání střev
Salátové okurky
Salátové okurky jsou nízkokalorické a jsou skvělé pro psy trpící nadváhou. Jsou také plné antioxidantů a polyfenolů, které mohou přecházet rakovině. Stejně jako melouny, salátové okurky obsahují velké množství vody a pomáhají udržet vašeho psa hydratovaného. Okurku zanechte se slupkou, obsahuje nejvíce živin.
Pomeranče a jiné citrusy
Psi mohou citrusové plody, jako jsou pomeranče, mandarinky. Tyto plody mají vysoký obsah vitamínu C, který posiluje imunitní systém. Většina psů produkuje vlastní vitamín C, ale čím je pes starší, nebo je ve stresu, je dobré doplnit vitamín C právě díky těchto citrusů.

Citrony, limety a grapefruity jsou také bezpečné. Nebuďte ale překvapení, že váš pes citrusy nebude jíst, chuť je pro ně neobvyklá. Citrusy vždy oloupejte.

Hrušky
Jsou chutnou pochoutkou a obsahují vysoký obsah mědi, vlákniny a antioxidantů. Díky tomu jsou skvělou volbou při prevenci rakoviny a zlepšení zažívání. Stejně jako jablka, jádra hrušek obsahují nízké množství kyanidu. Pokud chcete, jádra odstraňte, ale nejsou nijak nebezpečná.
Ananas
Je plný vitamínu C, B a minerálů, které pomáhají imunitnímu systému vašeho psa. Ananas oloupejte a odstraňte střed.

Nevhodné ovoce pro psy

Avokádo

Avokádo je druh ovoce, který je pro psy úplně nejnebezpečnější. Obsahuje nebezpečnou složku Persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Psům se nedoporučuje podávat žádná část avokáda. Kromě toho je avokádo velmi tučné, což může způsobit podráždění slinivky a vznik zažívacích problémů.

Kokos

Konkrétně kokosový olej nemusí být vhodný pro vašeho psa, protože obsahuje trygliceridy a ty obsahují kyselinu laurovou. Kokosové výrobky také obsahují až 80% nasycených mastných kyselin a ty podle studií způsobují záněty.

Hrozny

Hrozny a rozinky jsou pro psy vysoce toxické. Důvod, proč tomu tak je, se zatím stále neví. Někteří psi je vstřebají bez potíží a na druhou stranu mohou způsobit vážné reakce, a proto byste to neměli riskovat.

Rajčata
Obsahují stejně jako syrové brambory, solanin, který může být pro psy nebezpečný. Koncentruje se ve stoncích a v nezralých plodech. Pejskům může způsobit podráždění trávicího traktu nebo poškození centrální nervové soustavy. Pejskům pak hrozí svalová křeč, ztráta pohybové koordinace nebo celková slabost.
A když už jsme u toho ovoce, příště Vám dám recept na borůvkové pamlsky. Jedná o jedny z nejlepších variant pro psy. Jejich pojídání pomáhá pejskům bojovat se záněty. Navíc neobsahují příliš velké množství cukru a najdete v nich vysoké zastoupení vlákniny pro lepší zažívání.

Jsme parta nadšenců, kterým není lhostejný osud opuštěných psů a aktivně se o pejsky v útulku staráme. Většina z nás jako dobrovolníci.

Kontakt

Návštěvní hodiny

Dle předchozí telefonické domluvy.

Copyright © 2022. All Rights Reserved. Created with ❤ by WEBSVAJ